درباره ما

تاریخچه سنگ تراورتن

تاریخچه سنگ تراورتن

سنگ تراورتن یکی از پرمصرف ترین انواع سنگ های ساختمانی است که با نگاهی اجمالی به اطراف خود می توانید نمونه های کارشده آن را مشاهده کنید. زیرا در نمای بیرونی اکثر ساختمانها تراورتن به کاربرده شده است. حال که متوجه این موضوع شدید شاید براتون سوالاتی مانند اینکه سنگ تراورتن چه نوع سنگی است؟ چرا نماهای بیرونی عمدتا از تراورتن ساخته شده است؟ پیش آمده باشد.

تاریخچه سنگ تراورتن

با وجود طیف وسیعی از رنگها و طرح های مختلف تراورتن، شاید انتخاب سنگ مناسب برای پروژه شما کار دشواری باشد. توجه به انتخاب رنگ مناسب دکوراسیون ساختمان یکی از عوامل مهم در انتخاب سنگ است. با این وجود عوامل دیگری از جمله منطقه،کاربرد و… وجود دارند که در انتخاب شما تاثیر بسزایی خواهند گذاشت.در ادامه به بیان مفصل آنها می پردازیم.قبل از آن تاریخچه کوتاهی از این سنگ پرمصرف نیز خالی از لطف نیست.

سنگ تراورتن به عنوان یکی از مهمترین مصالح ساختمانی پرمصرف، دارای تاریخچه طولانی و معتبری است که یکی از ماده های ساختمانی برجسته در دوران قرون وسطی یا حتی در قبل از آن به حساب می آمد. اولین کشف سنگ تراورتن به سال ۷۵ قبل از میلاد برمی گردد. این سنگ ساختمانی لوکس و پرطرفدار در ایتالیا به وفور یافت می شود. از این رو است که رومیان آثار برجسته زیاد ساخته شده با این سنگ دارند. به عنوان مثال مشهورترین شگفتی رومی با نام کولوسئوم همانگونه که در تصویر می بینید با سنگ تراورتن ساخته شده است.

سنگ تراورتن
سنگ تراورتن

نام گذاری این سنگ نیز ریشه در نام یکی از شهرستان های روم به نام Tiburtinus دارد.سنگ تراورتن در دسته سنگ های پرمصرف در طول تاریخ بوده است که از مهمترین دلایل آن می توان به در دسترس بودن آن اشاره کرد. امروزه نیز از این سنگ به میزان زیادی به خصوص در نماهای بیرونی به کار برده می شود. هم چنین با پیشرفت علم و تکنولوژی فرآیندهایی مانند رزین و اپوکسی روی این سنگ اعمال می شود که موجب کارآیی بهتر این سنگ و دوام و استحکام بیشتر آن شده است.

معادن سنگ های تراورتن

تراورتن نیز مانند سنگ مرمریت و دیگر سنگ ها ابتدا از معادن به شکل کوپ استخراج شده و سپس برای برش به کارخانه های سنگبری انتقال داده می شوند تا به ابعاد مختلف تایل، اسلب، طولی و…برش داده شوند. پس از برش این سنگ در کارخانه های سنگبری با توجه به در نظرگرفتن نکاتی مانند میزان تخلخل و.. این سنگها درجه بندی می شوند. در این صورت به درجه های مختلفی از درجات سوپر تا ضعیف تقسیم بندی می شوند.

سنگ های تراورتن چگونه رنگ می گیرند؟

زمانی که تراورتن در معرض دمای شدید قرار می گیرد به طور طبیعی رنگ می گیرد. اختلاف رنگی مختلفی که در این سنگ ایجاد می شود به تنوع کانی های موجود در آن بر می گردد که خود را به صورت رگه ها و رنگ های مختلف نشان می دهند.حال با فعال شدن ماده کربناته آراگونیت با وجود دمای بسیار زیاد و بارش، تراورتن به رنگ های مختلف سفید، قرمز، زرد، نارنجی و قهوه ای در می آید.

هم چنین از خاک های کلسیت رنگ های خاکستری، سفید، زرد و گاها سبز به خود می گیرد.به طور خلاصه می توان بیان کرد هر چه میزان کانی های موجود در سنگ کمتر باشد رنگ سنگ رو به روشنی می رود. از بهترین تراورتن های سفید می توان به تراورتن سفید عباس آباد اشاره کرد.

هم چنین بهترین تراورتن های روشن در ایران به ترتیب تراورتن عباس آباد , تراورتن حاجی آباد, تراورتن آتشکوه، تراورتن دره بخاری و.. هستند.هم چنین در سنگ تراورتن رگه های مختلف با رنگ های متنوعی به وجود می آید که موجب موج دار شدن این سنگ ها می شود.قابل ذکر است که از آنجا که این رگه ها جنسی متفاوت از خود سنگ دارند موجب کاسته شدن استحکام سنگ می شوند و به میزان زیادی از استحکام و مقاومت سنگ می کاهند.

به همین دلیل هر چه رگه ها و در واقع رگه های موجود در سنگ کمتر باشد از استحکام بالاتری برخوردار است. این موضوع هنگام برش سنگ به چشم می خورند.با وجود طیف وسیعی از رنگها و طرح های مختلف تراورتن، شاید انتخاب سنگ مناسب برای پروژه شما کار دشواری باشد. توجه به انتخاب رنگ مناسب دکوراسیون ساختمان یکی از عوامل مهم در انتخاب سنگ است.با این وجود عوامل دیگری از جمله منطقه،کاربرد و… وجود دارند که در انتخاب شما تاثیر بسزایی خواهند گذاشت.

سنگ تراورتن ، سنگ ترامیت ، سنگ ترامیت بوکان


سنگبری کوهستان

برای مساوره و خرید سنگ ترامیت با ما در ارتباط باشید.